Bătălia Portarilor din Republica Moldova

Andrian Bogdan vă invită la unul din cel mai de amploare eveniment fotbalistic din țară Bătălia Portarilor Moldova 2022
ediția - 11.
Premiul mare este o vacanță la mare, oferit de #PandaTur.
Toți participanții vor primi tricouri, apă, înghețată de la organizatori.

Pe stadionul Carpen Arena., vom susține cei mai buni portari din Moldova

Regulament pentru Bătălia Portarilor Moldova:

- Fiecare portar se va duela minim de 3 ori.

- Turneul va fi împărțit în diferite categoriide virsta.

6. 2004 și mai mare

- Pentru fiecare categorie de vârstă se va organiza un sistem de grupe (câte 4-5 portari în grupă).

Numai (1 și al 2) loc din grupă se califică mai departe.

Numărul grupelor și al portarilor se va stabili în funcție de numărul de participanți. După grupe, se va organiza sistem eliminatoriu (ai pierdut ai plecat) până în finală.

În cazul în care doi jucători, care se bat pentru 1 loc din grupa, sunt la egalitate de puncte , se va lua în considerare meciul direct și goluri primite.

Terenul va avea 21 m lungime. Fiecare portar va avea zona de atac și de apărare, la o distanță de aproximativ 5,5 metri. Portarii vor putea trage la poartă (cu piciorul, să arunce cu mâna, din voleu etc.), cu condiția să nu depășească linia careul propriu.

Durata meciului 2,30 min.

Fiecare portar va trage pe rând, dacă mingea este respinsa de portarul advers sau se lovește de bară, înapoi în propriul careu în această situație, același portar va șuta a doua oară.

Portarul cu cele mai multe goluri marcate la finalul timpului regulamentar câștigă. Portarul care înscrie 5 goluri câștigă imediat. În caz de egalitate, se joaca pâna la primul gol.

Finala se va desfășura din 3 meciuri a câte 2 min fiecare, cu o pauză între ele de un minut. Cel ce va învinge de două (2) ori din trei (3) meciuri va fi considerat câștigător.

Este un eveniment sportiv dedicată doar portarilor. Dupa uriașul succes în vestul Europei, competiția din 2011 are loc și pe teritoriul Republicii Moldova

Sâmbătă - 30 iulie, ora 09:00

sursă:sporter.md